הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה, בהנהלת קרן יטיב - סופרוויז'ן למטפלים 
הדרכה מקצועית - סופרוויז'ן למטפלים

בפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה, מטפלים רגשיים ומנחי הורים יכולים לקבל הדרכה מקצועית מקרן יטיב, מנהלת המרכז.

מניסיוני האישי, ההדרכה שקיבלתי במהלך שנות עבודתי הייתה משמעותית מאד לצמיחה ולהתפתחות המקצועית והאישית שלי. מסיימים ללמוד, העבודה בשטח מתחילה ואז מתעוררות השאלות, התהיות והספקות. דברים רבים נלמדים “תוך כדי” עשייה ואלו הדברים שלא לומדים המהלך הלימודים המסודרים, אז איך נדע שאנו פועלים כמו שצריך? בעיני, כל מטפל בתחילת דרכו חייב לקבל הדרכה מקצועית, סופרוויז'ן (supervision).

מטרתה של ההדרכה המקצועית למטפלים היא המשך לימוד, סיוע בעיבוד תהליכי הטיפול המתרחשים עם המטופלים השונים, הפרדה בין תכני העברה והעברה נגדית, ועיבוד התהליכים התוך אישיים שעובר המטפל בתוך הקשרים שיוצר עם מטופליו.

ההדרכה מעניקה ראייה יצירתית ומערכתית של תהליך הטיפול ומקדמת את המטפל באופן אישי ומקצועי. ההדרכה המקצועית למטפלים יכולה לקבל פנים שונים, לעסוק בנושאים שונים ולהיות בשיטות או הרכבים מגוונים. קיימים סוגים שונים של הדרכה מקצועית למטפלים.

הדרכה פרטנית - "הדרכה אחד על אחד", דומה לטיפול פרטני. פגישות קבועות, בנות שעה אחת לשבוע או לשבועיים. מבחינת תוכן ההדרכה, ההדרכה יכולה להיות דינאמית, או משימתית.
הדרכה קבוצתית- מספר מטפלים העובדים באותו שירות, או סביב אותו נושא או כחלק מסטאז' וישום של שיטת טיפול מסויימת. הנפגשים באופן קבוע אחת לשבועיים או חודש, ומעלים מקרים טיפוליים (case study) לדיון ולניתוח. דרך העלאת מקרים אלו אנו דנים בסוגיות כלליות יותר הנוגעות לאותה שיטת טיפול או השירות בו עובדים.

משוב מתהליך שעברה מודרכת:

ההתנסות שלי בליווי הדרכתה של קרן הייתה מעבר לציפיות. באמת שאני לא יודעת מאיפה להתחיל.. אני זוכרת את מפגשינו הראשון, נ' ואני, יוצאות מניר צבי ומדברות על כך שקרן היא באמת משהו אחר. קבלת הפנים החמה, החיוך, האמפתיה והרצון לתת ולעזור הן תכונות שכל כך טבועות בך. בכל פעם שהייתה לנו פגישה, הייתי מחכה לה בקוצר רוח. מאוד שמחתי על כך שהפגישות שלנו מסודרות כל כך, ושהכנסנו אותן ללו"ז החודשי שלנו. מבחינתי, עשיתי הכל כדי לא לפספס ולו פגישה אחת.

אהבתי את הפתיחות שלך והקבלה של כל אחת. ידעת איך להתאים את עצמך לכל אחת מאיתנו, ידעת לאן את מכוונת ולפחות אצלי, בכל הפעמים באמת קלעת בול. אין ספק שלמדתי ממך רבות. הרגשתי ממש שיש מולי באר של ידע והעובדה הזאת ממש הרגיעה אותי. הרגשתי שיש לי פה חומר לימודי ומדריכה מצוינת. בכל פעם שהייתה לי דילמה או שאלה, הסכמתי מאוד עם הדרך שלך לראות את הדברים. בנוסף, הזמינות שלך תרמה רבות להתנסות. שכן ידעתי שבכל רגע נתון אם יש לי לבטים, אין שום בעיה לפנות אליך ואת תחזרי בהקדם.

מעבר לכל, אין לי ספק שיצאתי נשכרת. מבחינתי הלמידה הכי חשובה שלי מההתנסות השנה, היא התחושה שאני יכולה כבר לסמוך ולהאמין בעצמי. נתת בי אמון בדרך שאני עושה, נתת לי תחושה שיש לי את הידע ואת הכוח לקדם מהלכים ועלי פשוט לסמוך על עצמי ועל האינטואיציות שלי.

בדיעבד, אני חושבת שאם היו שואלים אותי איזה מדריכה אני רוצה שתהיה לי בהתנסות, הייתי מתארת בדיוק אותך. אני חושבת שבמקרה שלך, את באמת עושה עבודת קודש. אין לי ספק שאת נמצאת במקצוע הנכון!! ואני שמחה על כך, שנפל בחלקי להכיר אותך.