הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה, בהנהלת קרן יטיב - טיפול דיאדי - הורה ילד 
טיפול דיאדי - הורה ילד

מהו טיפול דיאדי?

המונח דיאדה פרושו זוג, צמד, שניים. המודל של הטיפול הדיאדי צמח מתוך חיבור בין מספר גישות פסיכולוגיות המדגישות את חשיבות הקשר בין ההורה לילדו, ההשפעות ההדדיות והיחסים הנבנים ביניהם, כתורמות להתפתחותו הרגשית, החברתית והשכלית של הילד. 

טיפול דיאדי מתייחס להורים כבעלי ההשפעה המרכזיים ביותר בחיי הילד, ועל כן חשוב מאד שישתתפו באופן פעיל בטיפול. גישה זו מחשיבה מאוד את מעורבותם ותרומתם הייחודית של כל אחד מן ההורים: אמא ואבא. מעורבות גבוהה של הורים בטיפול תורמת משמעותית לקצב והצלחת הטיפול.

באילו מקרים מתאים טיפול דיאדי?

גישת הטיפול הדיאדי מתאימה לילדים שבעיותיהם באות לידי ביטוי:
  • התפרצויות זעם
  • הפרעות חרדה
  • בהפרעות התנהגות
  • אנקרופרזיס
  • הפרעות במצבי רוח
  • קשיים בוויסות
  • קשיים בתקשורת ובקשר בינאישי
  • קשיים התפתחותיים שונים: הפרעות קשב, קשיי למידה, בעיות תקשורת ועוד
  • כשישנם פערים בין תחומי התפתחות שונים.

איך מתנהל טיפול דיאדי?

המטפלת הדיאדית נפגשת מדי שבוע עם הדיאדה אם-ילד או אב-ילד לסירוגין, כאשר אחת לשלושה שבועות ישנו מפגש עיבוד רק עם ההורים. המטפלת  צופה ישירות ביחסים ובאינטראקציה בין ההורה לבין הילד, ובשונה מהדרכת הורים רגילה, לא מסתמכת רק על דווחי ההורים.

במפגשי הורה-ילד המטפלת מציעה ומעודדת דרכים שונות לאינטראקציה של ההורה והילד, שיכולים להוביל לשינוי בתפיסת ההורה את עצמו, את הילד ואת היחסים ביניהם. בתיווך שלה ההורה יכול  תוך כדי האינטראקציה עם ילדו, לחשוב ולהבין את ילדו בדרך חדשה ואחרת ולשנות את דרכי התקשורת עמו.  במפגש הדיאדי ההורים והילד לומדים יחד על הכוונות, המחשבות והרגשות שמכוונים את התנהגותם.

במפגשי העיבוד עם ההורים נוצר דיאלוג שמקדם ומשפר את היחסים בין הילד להורים. המוקד הוא הבנת הילד, צרכיו ועולמו הפנימי כפי שמשתקף במפגש הדיאדי הורה-ילד וע"פ דווחי ההורים על ההתנהלות בבית.

בנוסף, מעבירה המטפלת הדיאדית גם ידע התפתחותי,  ומנחה את ההורים באופן ישיר וברור כיצד לתמוך או לעזור לילד להתמודד עם קושי מסוים. בנוסף, היא עוזרת להורים להבין את הפרשנויות הרגשיות שלהם, המקשות עליהם בהתמודדות עם ילדם ומעכבות את התפתחותו.


משובים על טיפול דיאדי:

התהליך שעברנו היה מדהים, מופלא, הרבה מעל המצופה לא האמנו שבזמן ממש קצר נשתנה יחד כמשפחה. התמורה היתה מלאה ומפתיעה, הילד חזר לפרוח והגענו לכל המטרות שעיצבנו לעצמנו בתחילת התהליך ואף יותר מכך. קרן המטפלת רגישה, אינטיליגנטית ונפלאה בכל הרמות. התהליך היה קסום ואין ספק שהקשר שלנו היום שונה לחלוטין. אנחנו מבינים את הילד יותר והוא למד לתקשר את תחושותיו באופן מדוייק. חזר להיות ילד שובב, שמח ואופטימי.

במהלך המפגשים הדיאדים הרגשתי שינוי אצלי.  הרגשתי שאני מכירה וחווה את הילד שלי בצורה חדשה וטובה יותר, שהקשר העמיק ומתבטא באהבה גדולה יותר והבנה גדולה יותר האחד את השני.

קרן מקצועית, מלאת ידע וניסיון. אך מה שקנה אותי בייחוד היא הפתיחות שבה התנהלו הפגישות. אפשר לשים הכל על השולחן ובאמת להבין שאנחנו רק בני אדם. הפיל הצבעוני הוא מקום מקסים ונעים, שמכיל כל מה שילד צריך, מעוצב בהמון הקפדה על פרטים, משרה חום ופתיחות. וכמובן מלא במשחקים מכל הסוגים וכל המינים.

אני מרגישה שינוי גדול בי. כל החששות שלי פגו כלא היו. היום אני מבינה אותו, אני יודעת מה קשה לו  ובמה הוא מצטיין. אני מצליחה להכיל אותו גם ברגעים ממש קשים, בהם לפני הטיפול  הייתי מתמלאת בעצמי בתסכול ובדאגה ובעצם לא מתפנה לעזור לו.