הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה, בהנהלת קרן יטיב - החופש הגדול
 החופש הגדול ואנחנו

בכל שנה מגיע החופש הגדול בדיוק בזמן, ועדיין בכל פעם מחדש ההורים מופתעים מבואו,  בעוד שאפשר היה לצפות שיהיו מצוידים במנגנוני הגנה, ערוכים ומוכנים לקראתו.

בחודשי החופש נראה, שאין מילה מאיימת יותר מצמד המילים "משעמם לי", שעולה על שפתות ילדינו לעיתים קרובות. צמד המילים הזה מתלבש על המצפון ההורי, עושה בו שמות והורים מוצאים את עצמם בתפקיד קציני תרבות או מפיקי אירועים. הם שוכחים שדווקא מתוך השעמום אפשר לגרום לילד לעשות דברים מעניינים.

כשמדובר ב'משועממים' בני 3 ומעלה מומלץ להורים, במקום לאוורר את ארסנל הפעולות והבילויים, דווקא  לפתוח עם הילד בשיחה, שבה יבררו מהם הדברים שמעניינים אותו, מה היה רוצה לעשות, וביחד להעלות רעיונות לפעילות. ('בוא נשמע איזה רעיונות יש לך כדי שלא תשתעמם')".

אז איך עוברים את החופש בשלום ושורדים כדי לספר?

לוח פעילות שבועי: ביום שבת מכינים לוח פעילות ומשבצים בו את הפעילויות (לא רק אטרקציות) לכל יום מימות השבוע. חשוב לשלב  את הילדים בהכנות, לשאול ולהקשיב לרצונותיהם. הקטנים יכולים לצייר או להדביק מדבקות במשבצות המתאימות בהתאם לפעילות המתוכננת. בכל שבוע  טוב לקבוע שני עוגנים כמו, מפגש עם חברים, סרט, בריכה, יציאה לפארק, הצגה, קונצרט. לתלות את התוכנית במקום בולט בבית. כשיש תוכנית מסודרת המוצגת בגלוי בבית,  נוצרת מחויבות  של ההורים להתכונן לקראתה, ואילו הילדים יודעים מה צפוי להם.

קייטנה נודדת: מתארגנים מראש לקבוצה של 4-5 ילדים מהגן/פעוטון שיש ביניהם אינטראקציה טובה והוריהם אחראים.  מדי יום הקייטנה מתקיימת בבית אחר. זה אמנם דורש מאמץ מהמשפחה המארחת,  אבל ביום המחרת הורה אחר מארח וההורים יכולים ללכת לעבודה.

רחיצת המכונית המשפחתית: הילדים ביחד עם אחד ההורים מנקים את המכונית המשפחתית. הילד הגדול שואב את השטיחים במכונית. הקטנה מנקה עם מטלית רטובה והשלישי מסיים עם חומר הברקה. ועל הדרך מלמדים אותם  איך לחסוך במים.

יום בישול ואפיה:  להכין יחדיו פיצה משפחתית או לאפות עוגיות, איזה תענוג לבשל ולהתלכלך מחומרי הבישול. תוך כדי אפשר ללמד את הילדים כמויות, מחירים, הוראות בישול,  עזרה בסידור השולחן, ניקיון ועוד.

קוראים ביחד: להקדיש זמן לקריאת סיפור לפני השינה, אבל גם במשך היום. אפשר להמחיז אותו להצגה, להוציא את התחפושות, להכין מסכות ועוד.

סידור צעצועים:  לקראת השנה החדשה מסדרים את חדר הילדים. ממיינים את הצעצועים, ספרים, והבגדים  ומוציאים את אלה שאין בהם עוד צורך. על ההורה  לקבוע מראש עם עמותה/ארגון, מתנ"ס או גן ילדים יום בו תבואו עם הילדים לתרום את החפצים.

יום משחק: משחקי קופסה עם הילדים. לדוגמא - הכנת משחק טריוויה משפחתי. בכרטיסים יש לשבץ שאלות אודות בני המשפחה, כמו 'מה הצבע האהוב על דני', השיר, תוכנית טלוויזיה אהובה, מה שם החבר הטוב, איך קוראים לאמא שלו, מהו הצעצוע האהוב עליו, איך קוראים לגננת, מתי אבא ואמא התחתנו? ועוד. לאחר הכנת קלפי השאלות מתיישבים לשחק: הילד הקטן מסובב את הבקבוק, ומי מבני המשפחה שפיית הבקבוק פונה אליו שואל את מי שתחתית הבקבוק מופנית אליו את השאלה שעל הכרטיס. המשחק מצחיק ומבדר

בניית אוהל בתוך הבית: פורסים שמיכה גדולה מעל ארבעה כסאות ויוצרים אוהל בו אפשר לשחק,לאכול ולחיות במשך היום (והלילה).

יום יצירה: להקדיש את היום ליצירה, ציור, פיסול ועוד, ולהציג את המוצגים בתערוכה.  להזמין את המשפחה והחברים לבקר בתערוכה כשהילדים "מוכרים" כרטיסים שהוכנו מראש על ידם.

פתיחת חנות כל בו בבית: לפעילות הזאת יש לשמור מראש קופסאות ריקות של קורנפלקס, קוטג', בקבוקים, ועוד. לצייר ולגזור עם הילדים פירות וירקות ושאר מצרכים.  להכין קופה מקרטון ושטרות כסף מנייר. פעולה משלבת של הילדים הגדולים והקטנים, שאהובה מאד על הילדים.

יום סבתא: לקבוע מראש יום בשבוע שבו מגייסים את סבא או סבתא לעזרה, כמובן בהתאם לבריאותם וזמנם הפנוי. החופש הגדול הוא זמן מצויין לחיזוק הקשר עם הנכדים, בין אם סבתא באה אל בית הנכדים ובין אם שולחים את הנכדים לבית הסבים.

יום סופר משפחתי: לערוך קניות  בסופר ביחד  עם הילדים. הפעילות עשויה להתאים לאחים בגילאים השונים. בטרם יציאה מהבית מקדישים את  הזמן להכנת הרשימה. הילד הגדול מקריא את הרשימה, ואילו הקטן מצייר את המצרכים או משרבט על הנייר. במהלך הקניות אפשר להושיב את הילד הקטן בתוך העגלה בעוד הגדולים מסייעים לאמא/אבא באיסוף מצרכים מהמדפים.  פעילות כזאת דורשת הכנה נפשית של ההורה לעמוד בלחצים  בנוסח 'אמא תקני לי'. לכן מומלץ לקבוע מראש  ולהוסיף לרשימת הקניות, מה קונים לכל ילד בסופר.

בילוי בפארק: ברחבי הארץ פארקים יפים שהכניסה אליהם בחינם, ובהם פארק רעננה, הרצליה, גני הסיפורים בחולון ועוד. אלה מציעים מרחבים של ירוק, צל, מתקני שעשועים, אפשרות לערוך פיקניק משפחתי, לרכוב על אופנים בשבילי הפארק, לשחק בכדור, להשתעשע עם חיית המחמד ועוד.

יום מלוכלך: תנו לילדים להתלכלך. הם מאד אוהבים את זה. זה כיף לשבור את הכלים והמסגרת והרי החופש הגדול הוא הזמן הכי מתאים. הלבישו את הילדים בבגדים  (או בגד ים)  שאפשר ללכלך בלי חשבון. אפשרו להם להתפלש בבוץ. לבנות עוגות בוץ בחוף הים. לצייר בצבעי ידיים על נייר גדול, או על הגוף.  לצייר ציור גדול ומשותף של  כל המשפחה.

בילויים בחינם: במקומות שונים ברחבי הארץ יש מגוון פעילויות והופעות חינם: בקניונים, בחנויות גדולות, בפארקים ועוד. מומלץ  לעקוב אחר הפרסומים בכלי התקשורת.

חופשה נעימה!