הפיל הצבעוני - המרכז לטיפול במשפחה, בהנהלת קרן יטיב - החגים בפתח - אתם במתח
החגים בפתח - אתם במתח
או: איך לעבור את תקופת החגים מבלי להתגרש...

 
החגים, ובראשם ראש השנה בפתח, ואצל זוגות רבים עולה המתח. זוהי תקופה שמציפה מתחים רבים בין בני הזוג וגורמת לאווירה להיות טעונה וקשה. מהם נקודות המחלוקת, שגורמות לכם לתהות עם תגיעו לחגים נשואים או גרושים?
"היכן עושים השנה? "
בימים שלפני ראש השנה המתח מגיע לשיאים חדשים. על הפרק שאלת מליון הדולר- איפה עושים את החג. כל בן זוג מנסה להשפיע על השני לחגוג עם הצד שלו. כל האמצעים כשרים והמטרה מקדשת אותם.
"את מי (לא) מזמינים?"
כדי לפתור את המצוקה הגדולה מחליטים- השנה מארחים אצלנו! אבל אז מתחילים הויכוחים, את מי מזמינים ואת מי לא. הוא רוצה להזמין את אחותו. היא זוכרת שכבר לפני חמש שנים האחות הזו העירה לה על איזו שטות ומאז נשבעה לא לדבר איתה, שלא לדבר על להזמין אותה אליהם הביתה. מהר מאד הם מגלים שהם ישנים גב אל גב במיטה, רצוי בלי לגעת זה בזה.
"הוצאות לצורך הכנסות?"
אחד מבני הזוג רוצה לקנות מתנות יקרות לכל הסבים, מחותנים, גיסים,ילדים והשני מקבל שבץ רק מהמחשבה על זה. ועוד לא דיברנו כלל על כך שאחד מההורים סבור שערב חג מחייב קניית מלתחה חדשה לגמרי לילדים בעוד ההורה השני מחשב את קיצו לאחור מול מנהל הבנק שלהם.
"איך חוגגים?"
לאחד מבני הזוג חשוב מאד שהחג ייחגג "כמו שצריך"- שהילדים יבואו איתו לבית הכנסת לספוג ערכים ויהדות, שיחזרו הביתה וייסבו לשולחן לפי כללי הטקס,שיהיו תפילות ושירי חג, שיהיה אוכל ביתי מבושל שיכלול מטעמים ממיטב המטבח היהודי.
בן הזוג השני לא מבין ולא מתחבר לזה בכלל. מצידו שיאכלו מיד את רבע העוף עם תפו"א וילכו איש איש לדרכו. הרצונות של האחר מכבידים עליו וגורמים לו תחושת מחנק. גם ככה החג קשה ואין מה להוסיף לו טרחה.
"מה עושים הלאה, בימי חופשת החג הארוכים?"
לא לשכוח שאחרי כל ערב חג מגיעים ימי החג. וימי החג משמעותם- ילדים בבית, בחופש, יוצאים מהשגרה ומהאיפוס. רק המחשבה על זה גורמת להורים להוציא אחד על השני את כל העצבים ולהזדקן במהירות.
אז איך שורדים ונשארים יחד גם אחרי?
אם גם אתם מאלו שראש השנה מאיים על הזוגיות שלהם, העצות הללו הן בשבילכם:
  • דיאלוג דיאלוג דיאלוג. הכל מתחיל ונגמר בתקשורת. ככל שהתקשורת ביניכם תהיה פתוחה וכנה, כך תוכלו להעלות יותר נושאים שקשורים לחגים ותוכלו להתמודד איתם יחד. אל תניחו שבן הזוג מבין אתכם ללא מילים, שבן הזוג רואה את התסכול, האכזבה, המצוקה שלכם רק מלנחש אתכם. דברו בצורה כנה, אמרו מה הציפיות שלכם, מה היכולות שלכם ומשם מתקדמים.
  • ראש השנה לא מגיע בהפתעה. קודמים לו 11 חודשים שלמים. שבו כחודשיים מראש והתחילו לחשוב יחד- איך אתם רוצים שיראה ראש השנה שלכם. מה חשוב לכם מאד ועל מה אתם יכולים לוותר. ממש לשבת עם דף ועט ולעשות רשימה.
  • אח"כ חשבו יחדיו- מה דרוש לכל אחד כדי להגשים את מה שחשוב לו שיהיה. איפה כל אחד מהצדדים יכול לפגוש את השני כדי לעזור לו להשיג את מה שהוא רוצה. פעלו כצוות ולא כאויבים מתוך הנחת עבודה שאתם מעוניינים להמשיך לקיים את הנישואים גם אחרי ראש השנה ומתוך ההבנה שבסך הכל שניכם רוצים חג מהנה, מוצלח וטוב לכם ולילדים שלכם. הנה, כבר מצאתם שתי מטרות משותפות שאתם יכולים להסכים עליהן. מעודד, נכון?
  • לא לשכוח בתכנון מראש להכניס את סעיף "מי עם הילדים בזמן החופש, כמה למה ואיך". תכנון נכון יעזור לכם להיערך בעבודה, לחשוב על פעילויות שאתם רוצים לעשות בזמן החופש ויגרום לחלוקה נכונה יותר בינכם.
  • חלקו ביניכם תפקידים-מי אחראי למה לקראת ערב ראש השנה, ואל תפלשו לתחומי האחריות זה של זה מפתה ככל שיהיה.
  • לפני החג, כשההכנות מתחילות לצבור תאוצה, שימו לב לדברים הטובים שבן הזוג עושה ודאגו לפרגן לו על זה. לדוגמא- אם האישה מבשלת אוכל טעים כמו שאתה אוהב- עצור ותן לה מחמאה אמיתית. אם בעלך מוכן ללכת לצד שלך השנה וגם לנסות ליהנות- פרגני לו בתשומת לב מיוחדת. המאמץ שאתם עושים לבוא זה לקראת זו הוא לא מובן מאליו וצריך לראות אותו ולתת לו מקום. בדיוק כמו שמעודדים המשך התנהגות חיובית אצל הילדים שלנו.
שיהיה חג שמח , מלא חיוכים ורגשות חמים!
קרן